Blog

działka pod budowę domu – na co zwrócić uwagę

Wybór miejsca, w którym chcemy zbudować nasz dom, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. I wiąże się z dużymi emocjami. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór lokalizacji, a logiczne (czy wręcz matematyczne) argumenty powinny jednak zrównoważyć emocje.

Nawet najpiękniejsze miejsce na ziemi musi mieć dojazd i dostęp do mediów. A jeżeli tak nie jest – koszty ich wykonania należy dobrze skalkulować.

Jeżeli mamy wybraną swoją wymarzoną lokalizację, pierwsze kroki powinniśmy skierować do Urzędu Gminy, ponieważ to gmina opracowuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W dokumencie tym znajdziemy informacje, dotyczące możliwości zabudowy w danej lokalizacji. MPZP określa bardzo dokładnie: co możemy wybudować, jaką część powierzchni działki możemy zabudować, a jaka musi pozostać wolna, ile kondygnacji może mieć nasz budynek, a nawet kąt nachylenia dachu. Z opracowania tego dowiemy się również, co może powstać w naszym sąsiedztwie – czy będą to tylko tereny mieszkaniowe, a może dopuszcza się obiekty usługowe, przemysłowe czy duże gospodarstwa produkcji rolniczej. Z powyższego wynika, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to bardzo ważny dokument, determinujący możliwości inwestycyjne i co za tym idzie cenę.

A co w przypadku, gdy nie ma MPZP? Wówczas możemy wystąpić o warunki zabudowy (WZ). Nie trzeba być właścicielem, aby o nie wnioskować. Gmina wyda nam WZ, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • działka ma dostęp do drogi publicznej
  • przy tej drodze dojazdowej istnieją już inne zabudowania
  • jest dostęp do mediów lub istnieje projekt uzbrojenia terenu
  • teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne
  • decyzja ta nie zarusza przepisów odrębnych (np: dotyczących ochrony środowiska)

Kolejnym elementem, niezmiernie ważnym do sprawdzenia, to uzbrojenie terenu – piękna działka, na końcu drogi, pod lasem, nawet w okazyjnej cenie, może w ostatecznym rozrachunku, okazać się najdroższą w okolicy. A to przez wysokie koszty doprowadzenia mediów oraz czas poświęcony na załatwianie formalności i fizyczne ich wykonanie.

Podsumowując – możliwości zabudowy, dostęp do drogi publicznej i mediów, to najważniejsze elementy wpływające na koszt całej inwestycji i czas wykonania.

A do tego dochodzą indywidualne preferencje i potrzeby: dobra komunikacja z głównymi drogami regionu czy bliskość lasu? gęsta zabudowa czy teren otwarty? blisko do instytucji publicznych (szkoła, przedszkole, kino) czy terenów rekreacyjnych?? Ile osób, tyle preferencji – dobry agent / doradca rynku nieruchomości pomoże doprecyzować potrzeby klienta i zweryfikuje stan prawny i faktyczny nieruchomości.

Zapraszam do współpracy – komentujcie, zadawajcie pytania, dzwońcie.

Powyższą treść znajdziecie również, w formie krótkiego filmiku na moim kanale you tube. Zapraszam do jego subskrybowania, gdzie będą pojawiać się kolejne filmiki.
https://www.youtube.com/channel/UCVINIFbcNFkD_ldSH4swzRw/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *